دانستنی های طراحی وبسایت

۱۳۹۰/۰۸/۰۴
آموزش - ۲ نظر
WorldWideWeb

طراحی سایت فراتر از طراحی گرافیکی زیبا و قراردادن متن ها در قالب چند صفحه وب است. طراحی وب سایت ابعاد مختلفی را در بر دارد که متاسفانه در ایران به آن ها کمتر توجه می شود. طراحی صفحات وب فرآیندی کاملاً فنی و علمی است که در این فرآیند رعایت استانداردهای مختلف الزامی است. شاید جالب به نظر برسد که تهیه متن هایی که باید در یک وب سایت قرار گیرد خود یک کار کاملاً تخصصی است و باید شرکت ها در هنگام طراحی وب سایت خود به آن توجه نمایند.

در طراحی سایت خود می بایست به آنالیز و تحلیل کامل سازمان، ارائه طرح گرافیکی زیبا و متناسب با سازمان بر اساس فاز تحلیل، تهیه متون متناسب و حرفه ای، برنامه نویس و خلق یک سامانه پویا برای مدیریت وب سایت و مبتنی بر استانداردهای موتورهای جستجوگر، بهینه سازی سایت بر اساس آخرین تکنیک های موتورهای جستجوگر، معرفی به موتورهای جستجو و تدوین یک استراتژی مدون تبلیغات و بازاریابی اینترنتی، توجه کامل داشته باشید.

در این قسمت به ارائه اطلاعات ضروری و مهم درمورد طراحی وبسایت می پردازیم :

+وبسایت چیست ؟

وب سایت (Website) یا وبگاه ، به مجموعه از صفحات وب به هم پیوسته گفته می شود که بوسیله یک نام یا دامنه اینترنتی قابل دستیابی هستند. این مجموعه دارای یک صفحه اصلی (Home Page) هستند.

در وب سایت، هر صفحه وب شامل گرافیک، متن و رسانه های دیگر است. هر شخص، شرکت و یا سازمان و بطور کلی هر کسب و کار می تواند برای معرفی محصولات و خدمات خود وب سایت داشته باشد. اطلاعات مربوط به خود را در قالب این صفحات قرار داده و تحت یک نام اینترنتی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد. بازدیدکنندگان با استفاده از مرورگرهای وب می توانند این صفحات را مشاهده نمایند.

+برنامه نویسی وب چیست ؟

برنامه نویسی وب، به برنامه های کامپیوتری اطلاق می گردد که کار ایجاد، ویرایش و حذف محتویات صفحات وب یا وب سایت ها را انجام می دهد. هدف از برنامه نویسی وب راحت تر کردن کار طراحی صفحات وب برای طراحان وب و استفاده کنندگان از وب سایت ها می باشد.

+وبسایت استاتیک چیست ؟

وب سایت استاتیک به وب سایتی گفته می شود که صفحات آن طراحی شده و محتوی آن بر روی Server یا خدمات دهنده ذخیره شده است و هنگام تقاضای خدمات گیرنده یا Client به سمت آن بدون هیچ گونه پردازشی ارسال می گردد. صفحات وب استاتیک معمولاً با فرمت HTML (Hyper Text Markup Language) هستند.

وب سایت های قدیمی که مثلاً شامل تعداد کمی صفحه وب بودند از دسته وب سایت های استاتیک هستند. این وب سایت ها معمولاً اطلاعات از پیش تدوین شده را به کابران و مخاطبان خود نشان می دهند. در اینگونه وب سایت ها اطلاعاتی از قبیل متن، تصویر، فیلم و هر گونه رسانه هایی از این قبیل ارائه می گردد. وب سایت های استاتیک معمولاً اطلاعات خود را به همه کاربران به یک شکل نشان می دهند.

+وبسایت دینامیک چیست ؟

یک وب سایت داینامیک، وب سایتی است که محتویات صفحات آن بصورت دوره ای و خودکار تغییر می کند.

یک وب سایت داینامیک از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • کد های استفاده شده در پس زمینه که معمولاً از چشم کاربر مخفی است.
  • محتویات صفحات که توسط مخاطبان رویت می شود.

کدها پس زمینه محتویات صفحات را بنا بر درخواست کاربر به طور هوشمندانه به وی نشان می دهند. این کدها معمولاً با زبانی به غیر از HTML نوشته می شوند. معمولاً کدها اطلاعات را از یک پایگاه داده دریافت کرده و آن را به نمایش در می آورند. اگر اطلاعات درون پایگاه داده تغییر کند، اطلاعات به نمایش در آمده توسط کدها نیز تغییر می کند.

در وب سایت های داینامیک می توان براحتی صفحات و محتویات جدید به وب سایت اضافه نمود و یا محتویات قبلی را حذف کرد.

+طراحی گرافیکی چیست ؟

در طراحی سایت یکی از مهمترین قسمت ها همان طراحی گرافیک وب سایت است. وب سایت شما زمان کمی در حد حداکثر ۴ ثانیه نیاز دارد تا مخاطب را در خود نگه دارد. گرافیک زیبا و استاندارد دید مخاطب را نسبت به شما بازسازی می کند. کسب و کار شما می تواند بزرگ و یا کوچک جلوه کند.

توجه داشته باشید که صرفاً با طراحی زیبا نمی توانید وب سایت پر مخاطب و جذاب داشته باشید. طراحی گرافیک و چیدمان بخش های مختلف وب سایت شما باید بگونه ای باشد که استانداردهای طراحی بخصوص استانداردهای بهینه سازی سایت را در خود جای دهد. از دید موتورهای جستجو نیز مهم است که معماری اطلاعات در وب سایت شما چگونه است و اینکه موتورهای جستجو به چه صورت به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند؟ نحوه چیدمان اطلاعات در وب سایت شما بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که طراحی گرافیک خوب برای هر وب سایت علاوه بر زیبایی، رعایت استانداردهای معماری اطلاعات را نیز شامل می شود.

+موتور جستجوگر چیست ؟

موتورهای جستجوگر برنامه هایی هستند که مأموریت اصلی آنها جستجو در وب برای دستیابی به اطلاعات است. در موتورهای جستجوگر کاربر کلمه و یا عبارت مورد نظر خود را وارد کرده و موتور جسجوگر از میان اطلاعات ایندکس شده خود، مجموعه ای از نتایج مرتبط با آن عبارت مورد جستجو و بر اساس رتبه بندی به وی نشان می دهد. رتبه بندی اطلاعات و یا وب سایت ها توسط موتورهای جستجوگر بر طبق الگوریتم های پیچیده و خاصی صورت می گیرد. این الگوریتم ها همواره به سمت هوشمندی بیشتر پیش می روند.

نتایج جستجو شده توسط موتورهای جستجو می تواند صفحات وب یا وب سایت، تصاویر و اطلاعات مختلف در قالب فایل ها با فرمت های گوناگون باشد.

موتورهای جستجو معمولاً دارای سه قسمت اصلی هستند. اسن سه قسمت عبارتند از Crawler، Indexer و Searching. هر کدام وظایفی دارند. Crawler وظیفه دارد صفحات وب موجود در اینترنت را جستجو کند. Indexer صفحات جستجو شده را در پایگاه های داده موتورجستجو ذخیره کرده و در نهایت Searching اطلاعات بایگانی شده را آنالیز کرده و آنها را رتبه بندی می کند و هنگامی که کاربر عبارتی را جستجو می کند این قسمت نتایج را به وی نشان می دهد.

+ هاست چیست ؟

فضا و اطلاعات سايت شما بايد بر روی يكی از كامپيوترهای ميزبان که ۲۴ ساعت متصل به اينترنت است قرار گيرد تا ديگران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسي داشته باشند. در حقيقت ميزبان يا هاست ، تمام يا بخشي كوچك از فضاي يك كامپيوتر را هميشه به اینترنت متصل می کند كه به مرورگرها اين امكان را مي‌دهد كه با تايپ دامنه شما در بخش مرورگر خود، بتوانند به صفحات وب سايت شما دسترسي پيدا كنند و يا برنامه ای خاص را برای ايجاد آن صفحات اجرا كنند. به عبارت ديگر، ميزباني يك سايت عبارتست از فراهم نمودن محلي مناسب بعنوان پايگاه اصلي برای ارسال و دريافت اطلاعات از طريق اينترنت که در اصطلاح فنی به آن Web Hosting گفته می شوند.

در تهیه هاست باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

امکانات استفاده شده برای وب سایت شما از چه تکنولوژی هایی بهره می گیرد.

آیا شرکت میزبان هاست، که شما انتخاب کرده اید از سابقه خوبی برخوردار می باشد.

آیا شرکت میزبان هاست، انتخاب شده در مواقعی که وب سایت شما دچار مشکل می شود از سرعت زمان و پشتیبانی کاملی برای ارائه خدمات برخوردار است.

آیا در قبال این خدمات شما هزینه معقولی پرداخت می کنید؟

+ دامنه (domain) چیست؟

دامنه در حقيقت نام وب سايت شما مي باشد كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است. پسوندهاي بين الملي رايج عبارتند از .com ، .net و .org كه داراي مصارف عمومي مي باشند و هر يك به ترتيب معرف سايتهاي تجاري (Commercial) ، شبكه (Network) و سازماني يا غير انتفاعي (Organization) مي باشند. در ثبت اين دامنه ها هيچ محدوديتي وجود ندارد ولي نامها با اولويت درخواست ثبت مي شوند و براي مدت يك تا ده سال (قابل تمديد) با توجه به حق الثبت پرداختي معتبر مي باشند.

+ هزینه طراحی سایت چقدر است؟

هزينه هاي مربوط به طراحي سايت با توجه به نوع پروژه ، امكانات ، قابليتها و درخواستهاي مشتري به صورت اختصاصي در هر پروژه ، برآورد مي گردد.

تیم مشاوره استودیو طراحی ایما با استفاده از کادری مجرب و متخصص به طور کاملا رایگان در زمینه ی هزینه طراحی وبسایت ، هزینه نگهداری و …. به شما کمک خوهد کرد .

+هزینه های سالانه و نگهداری سایت چقدر است؟

معمولاً برای هر سال، هزینه شارژ فضا (Host) به همراه هزینه تمدید دامنه (Domain) دریافت می گردد.

در برخی از قراردادها که وبسایت به صورت سالیانه اجاره داده میشود . هزینه تمدید آن نیز جزو هزینه های نگهداری محسوب میشود .

+سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

اين سيستم ها كه امروزه در وب بنام CMS شناخته ميشوند، مخفف Content Management System ميباشند كه يك برنامه نرم افزاري روي سرور هستند و به مدير سايت اجازه ميدهند تا محتواي سايت را بدون نياز به طراحی دوباره سايت تغيير دهد.

در واقع طراح اوليه سايت يكبار سيستم CMS را طراحي ميكند و تعدادي قالب آماده براي صفحات طراحی كرده و آن را روي سايت شما نصب ميكند. و حال شما براحتي ميتوانيد صفحات ديگري را به آن كم يا اضافه يا ويرايش كنيد.

+سئو (seo) چیست؟

معنای لغوی SEO که مخفف Search Engine Optimization  است، بهینه سازی موتور جستجو می باشد. SEO یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند.

بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج  یک موتور جستجوی بزرگ همچون گوگل بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع از انجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده میکنند ( در ایران اکثریت مردم با گوگل سر و کار دارند). به عنوان مثال در گوگل، اکثر مردم فقط به صفحه ی اول نتایج جستجو نگاه میکنند. بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو مخصوصا گوگل ، این مسئله الزامی است که سایت شما در صفحه ی اول نتایج جستجو قرار گیرد.

منابع : استودیو طراحی ایما ، ما دیکس و ..

 

 

۲ comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *